Ako domček z karát :-)?

Hrali ste niekedy ako deti hru s obyčajnými sedmovými kartami pod názvom „záchod“, či „budár“? Ako domček z karát sa môže zrútiť to, čo kratšie ale i dlhodobo budujeme.

A znova konštatujem, že je jedno na akom poli. Na tom klasickom, zvanom roľa, to budované a pestované môže zlyhať z dôvodu VIS MAJOR. Prírodné živly sa zahrajú hru, s ktorou však každý rozumný poľnohospodár počíta a toto riziko si poistí. A i napriek tomu média stále informujú o tom, ako sme prekvapení, keď úroda na poliach nie je dokonalá.  Vplyvom sucha, vplyvom vetra, vplyvom mrazu, vplyvom miernej zimy, vplyvom extrémneho tepla….. Dokonca nás informujú, že je veruže zle, i keď úroda dokonalá je J. Dôraz na naše vnemy sa kladie cez peniaze, ktoré sa v oboch prípadoch prejavia na zvýšenej cene potravín. Ale nie o tom som dnes chcela hovoriť.

Oveľa rýchlejšie sa nabudované rúca pri práci s ľuďmi, najmä ak ste nezažili a neošetrili tzv. riziko ľudskej nevyspytateľnosti. Poznáte to? Tvoríte, komunikujete, oslovujete… dávate priestor, umožňujete rásť, všetko pre tímovú hru, ktorá je úspešná. Vytvoríte tím, ktorí sa naučí spolupracovať, spoluzdieľať, spolu sa tešiť, spolu bojovať,… spolutvoriť, občas i spoluplakať, spoluzakritizovať … A  všetko ide ako po masle… Žeby zdanlivá dokonalosť sama o sebe? Ani nie, to len prichádza v pravidelných sínusoidových cykloch tzv. bod zlomu. A SPOLU  začne byť skôr INDI-VIDNI, to jest prejaví sa EGO jednotlivca, čo je vcelku prirodzené.

Takúto situáciu som zažila niekoľkokrát a niekoľkokrát som opäť nadšene začínala odznova. Riziko zrútenia vzťahov sa nedá poistiť J. (Aspoň som sa nestretla s takouto poisťovňou). Dá sa na to iba pripraviť. Niekto by mohol povedať, že vzťahy je potrebné neustále pestovať, udržiavať a čičíkať… Ja však tvrdím, že nie za každých okolností. Na pracovisku totiž každý jedinec dbajúci o svoj rozvoj napreduje a je prirodzené, že niekedy jeho vízia už nie je v súlade s víziou lídra, či organizácie.  A jednoducho po našom… chce ísť po svojej linke, chce napĺňať vlastné ambície na vlastnom poli. Nemá veľký zmysel ľudí držať, nie sú totiž inventárom a majetkom firmy. Sú len investíciou do človeka a jeho človečenstva, ktorá by mala mať čo najvyššiu návratnosť v čase, ktorému hovoríme nateraz SPOLOČNÝ.

Moje krédo, najmä v zóne neziskoviek, kde „biznis“ nie je istý, či priam závislý na zdrojoch dotačných a fondových je, že každý kto cíti, že musí  z prostredia odísť, odchádza. Cez ruky mi tak prešlo veľa zdatných manažériek. Vzali čo mali, nasali čo potrebovali, odovzdali čo vedeli a mohli a skúsili, či skúšajú to inde.

Napriek tomu, že tieto situácie ma už málokedy dokážu prekvapiť a jednoducho s nimi počítam. Predsa len… V tom tichu, ktoré ma v tomto letnom čase konečne postretlo sa občas ešte predsa objaví prekvapenie v podobe zvláštnych situácií, príbehov, či exkluzívnej spolupráce možno i s tými, ktorých apriori odmietame z rôznych dôvodov. Najmä, ak vízia lídra je viac než zásadovosť. AHa

  1. S.

Zbalený kufor mám však i ja J…, možno sa nájde niekto, kto ma pošle na dovolenku. Verte, či nie… pri mori som ešte nikdy nebola J…. do kufra som pribalila karty, z ktorých sa opakovane pokúšam so svojimi spoluhráčmi stavať dom. Verím, že keď sa to podarí, opätovná rekonštrukcia bude žiaduca až o dlhokánsky čas J. Moja vízia za to stojí. Ak chceš vedieť viac… nalaď sa na frekvenciu www.kreativnylider.eu J a staň sa súčasťou môjho nového sveta.

Komentáre